Model semantyczny w usłudze Power BI Online

Dzisiaj opowiem Ci trochę o samym modelu semantycznym w usłudze Power BI Online.

We wcześniejszych artykułach (tu i tu) pokazywałem jak można analizować metadane modelu semantycznego Power BI. Udostępniłem też gotowy plik, z którego możesz skorzystać do monitorowania swojego modelu.

Pomyślałem sobie, że warto by opowiedzieć o modelu semantycznym, który jest dostępny w ramach usługi Power BI Online.

Czym jest model semantyczny Power BI?

Zapewne zauważyłeś, że po tym, gdy opublikujesz swoje rozwiązanie zbudowane w Power BI Desktop w usłudze Power BI Online, w obszarze roboczym pojawi się model semantyczny i raport.
Model semantyczny ang. semantic model (dawniej nazywany przez Microsoft zestawem danych (ang. dataset) to właśnie model, który zbudowałeś.

Część ludzi kojarzy myśli o Power BI przez pryzmat raportów, kolorowych wizualizacji itp.

Oczywiście jest to nieprawda. Jeśli korzystasz z narzędzia już jakiś czas, odkryłeś pewnie jego funkcje np. (możliwość „obróbki danych” w ramach Power Query). Jedną z możliwości jest właśnie zbudowanie modelu semantycznego i „wystawienie” go w ramach usługi Power BI Online, tak, żeby Użytkownicy mogli się do niego podpinać i analizować dane w ramach swoich potrzeb biznesowych.

Korzyści wykorzystania modelu semantycznego Power BI

Tutaj doskonale sprawdza się właśnie model semantyczny! Możesz zbudować w nim model danych: najlepiej w schemacie gwiazdy. W modelu znajdziesz wymiary (np. Klienci, Data, Produkty) czy też tabele faktów np. Sprzedaż, Zwroty itp. Między tabelami wymiarów i faktów możesz zbudować odpowiednie relacje (Zazwyczaj 1 do wielu, idąc od tabeli wymiaru do tabeli faktu). W ramach modelu wyliczane są też miary/ metryki. Dane te mogą pochodzić z wielu różnych źródeł (systemów w naszej Firmie, plików płaskich, API itp.) Model pełni też funkcję „agregatora” i „zbieracza” danych z różnych źródeł i „prezentera” tych danych w sposób przyjazny i zrozumiały dla biznesu.

Temat modelowania jest bardzo ciekawy i złożony 🙂 W najbliższym czasie planuję opublikować trochę materiałów właśnie w tym temacie.

Wracając jednak do naszego tematu przewodniego – modelu semantycznego. Być może część z Was będzie miała skojarzenia z tzw. Kostkami. Czyli usługami Azure Analysis Services (AAS) czy też SQL Server Analysis Services (SSAS). Podobną rolę do kostki może właśnie pełnić model semantyczny, w ramach usługi Power BI Online.

Model semantyczny jest warstwą serwującą dane. Czyli, tak jak wspominałem, Użytkownicy Biznesowi/ Analitycy mogą podłączyć się do modelu semantycznego nawet z poziomu Excela (tak, możesz podłączyć się Excelem do modelu semantycznego osadzonego w ramach usługi Power BI Online! Super, co? 🙂 )

Dzięki temu Zainteresowany zyskuje dużą swobodę budowania analizy (oczywiście w ramach zmodelowanych obiektów).

Model semantyczny może też stanowić tzw. „Single Source of Truth„. Skoro metryki/ miary są wyliczane właśnie w modelu według odpowiedniej logiki, wówczas zapewniają spójność rozmów biznesowych. Nie ma ryzyka, że Dział powiedzmy Marketingu liczy sprzedaż w sposób X, a dział Logistyki w sposób Y. Dzięki centralnemu modelowi semantycznemu, możemy zadbać o spójność wyliczeń i ich dostępność dla Zainteresowanych w ramach naszej Organizacji. Ta możliwość tworzenia analiz przez Użytkowników możesz kojarzyć z tzw. „self- service BI„. Czyli takim samoobsługowym, dostępnym BI’em.

Warto też podkreślić, że przy pomocy modelu semantycznego możemy dystrybuować i prezentować dane w bezpieczny i zarządzalny sposób. Możemy zbudować RLS (Row-Level-Security). Wówczas „filtrujemy” wiersze, które mogą być dostępne dla określonych Użytkowników. Np. Handlowiec z Wielkopolski widzi dane tylko dla tego Województwa albo tylko dla Produktów, którymi się zajmuje. Z kolei Dyrektor Sprzedaży „widzi więcej” 🙂

Dla mnie, bardzo istotna jest rola modelu semantycznego jako reużywalnego narzędzia do serwowania danych. Chodzi mi o to, że raz zbudowany może być udostępniany różnym Użytkownikom w ramach organizacji, między różnymi Zespołami itp. Na pewno ułatwia to współpracę między Zespołami, nie ma potrzeby wielokrotnego obliczania tych samych danych.

Podsumowanie

Model semantyczny usługi Power BI Online jest bardzo ważnym elementem świata Power BI’owego. Może on być źródłem unifikującym i zbierającym dane z organizacji, umożliwiającym Użytkownikom elastyczne analizy w ramach tzw. Self- Service BI. Dodatkowo, warto też podkreślić, że dane możemy udostępniać w sposób bezpieczny i zarządzać dostępem, a także budować wiarygodne rozwiązania, które będą stanowiły tzw. „Single Source of truth„.

Dane są wszędzie, wiesz?

Zapisz się, jeśli interesujesz się Power BI'em i danymi. Co jakiś czas odezwę się z ciekawymi materiałami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *