
Czego unikać w budowaniu rozwiązań przy użyciu Power BI?
Dzisiaj dość nietypowo, ponieważ artykuł ze względu na święto jest publikowany w czwartek, a nie w piątek. Z racji, że publikacja przypada w Halloween, przyjrzyjmy się kilku „strasznym” rzeczom, których lepiej unikać przy pracy z rozwiązaniami budowanymi w Power BI!

Nieopisane kroki w Power Query
Zacznijmy od tego, gdyż Power Query to narzędzie do przygotowywania danych. Jeśli wykonujesz dużo transformacji, wówczas pojawi się wiele kroków. Gwarantuję Ci, że jeśli za jakiś czas będziesz musiał do nich wrócić, a nie będą opisane, przyprawi Cię o to dreszcze!
Źle przygotowane wymiary w modelu
Wymiary to tabele, które upraszczając opisują nasze metryki. Np. Wymiar Klienta, Produktu czy Daty (o którym pisałem tutaj). Niestety, zdarza się, że wymiary są tworzone na szybko, przez co znajdują się duble, co mnie zawsze przeraża! Zdarza się też, że wymiary są „pokracznie” budowane, jeśli logicznie te same wystąpienia np. danego Klienta przychodzą z kilku różnych Systemów.
Brak dokumentacji
Warto tworzyć dokumentację rozwiązania. Opisać źródła, z których pobieramy dane, transformacje, które są tworzone. Warto też udokumentować diagram modelu, pokazującego relacje między tabelami, które mamy w modelu. Pamiętaj, żeby opisać też strony raportu, formę publikowania, poziom dostępu. Brak dokumentacji może być naprawdę straszny!
Ad-hocowe rozwiązywanie problemów
„Łatanie” błędów na szybko czy tworzenie obejść na „szybko” również powoduje ciarki na plecach! Warto przemyśleć, gdzie dokładnie i w jaki sposób zaimplementować poprawki. Pamiętaj, „jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”.
Stosowanie „/” zamiast DIVIDE() przy dzieleniu
W kwestii dzielenia i zabezpieczenia się przed dzieleniem „przez zero” straszne jest poniższe podejście:
IFERROR([Sprzedaż]/[Koszt Całkowity] , BLANK())
Lepiej zastosować:
DIVIDE ( [Sprzedaż], [Koszt Całkowity] )
Zacznij stosować DIVIDE()
, który jest szybszy i zabezpiecza przed 0-em. Więcej na temat funkcji znajdziesz tutaj.

Przeładowywanie raportu informacjami
Pamiętaj, żeby w dobry sposób przemyśleć jaką informację końcową ma nieść raport. Gdy na raporcie znajduje się masa wizualizacji, to psują one czytelność i mogą wystraszyć Użytkownika końcowego.
Nadmierne używanie kolumn kalkulowanych zamiast miar
To może być naprawdę przerażającego dla wydajności Twojego rozwiązania! Po więcej szczegółów warto odwiedzić ten link.
Podsumowanie
Dzisiejszy artykuł jest w luźniejszej konwencji, pokazuje czego unikać w budowaniu rozwiązań przy użyciu Power BI Desktop. Samo zagadnienie jest oczywiście bardziej zaawansowane i na pewno wiele tematów przewinie się jeszcze na blogu 😊
Daj znać w komentarzu, co Ciebie wystraszyło przy pracy w projekcie albo w samym narzędziu!